Най-престижните световни отличия за устойчивост, зад които стои Организацията на обединените нации, ще се проведат у нас за втора поредна година. Наградите на Глобалния договор на ООН отличава професионалистите, които с активната си дейност допринасят за напредъка по Целите на ООН за устойчиво развитие (ЦУР).
Организатор на националния кръг отново е Българската мрежа, а право на участие имат компании – членове на Глобалния договор на ООН.
Журито, което разглежда кандидатурите от България, включва проф. д-р Емил Мингов (заместник-министър, МТСП), проф. д-р Димитър Димитров (ректор, УНСС), Кристина Де Бройн (официален представител УНИЦЕФ), Огнян Траянов (изпълнителен директор, „ТехноЛогика“ ЕАД), Елица Баракова (изпълнителен директор фондация „Бикоуз – в помощ на благотворителността) и Димитър Цоцорков (председател на Надзорния съвет, „Асарел-Медет“ АД).
Заявки за участие в конкурса могат да бъдат изпращани до 15 май 2023 г. на сайта на Българската мрежа. Официалната церемония по награждаването на българския победител ще се състои в края на юни, а носителите на световния приз ще бъдат обявени по време на Срещата на върха на лидерите на ООН през септември 2023 г. в Ню Йорк, САЩ.
Важните дати в конкурса са:
Конкурсът се провежда изцяло по методика на Глобалния договор на ООН.
Details
„Арексим Инженеринг ЕАД е лидер на пазара за производството на технически пластмасови изделия и инструментална екипировка и е част от световната инициатива на Глобалния Договор още от 2011 г. Сега компанията се присъединява и към Българската мрежа.“, Кирил Асенов, изпълнителен директор на Арексим Инженеринг.
Какво е корпоративна устойчивост за Арексим? Разкажете ни за вашия дългогодишен опит, прилагането й в страната, лидерството на българския екип и работа с партньори.
Корпоративната устойчивост е от съществено значение за нас в Арексим Инженеринг. Това включва постигане на финансова стабилност, екологична отговорност, социална отговорност и грижа за здравето и безопасността на нашите служители.
Ние винаги сме се стремели да прилагаме добри корпоративни практики в нашето бизнес-планиране, мениджмънт и взаимодействие с партньори и клиенти. Винаги работим за това да бъдем етични, прозрачни и отговорни в нашите дейности.
Ние също така сме горди с лидерството на нашия български екип и нашата работа с партньори. Нашите служители са добре обучени и квалифицирани, а ние инвестираме в техните умения и опит, за да можем да предоставим най-доброто обслужване на нашите клиенти. Работим с водещи международни и български компании и сме горди с дългогодишните си взаимоотношения и успешни проекти.
Като част от нашата корпоративна отговорност, също така се стремим да подпомагаме общността и да предоставяме възможности за развитие на младите хора. Ние осигуряваме възможности за практики и стажове за студенти и се включваме в различни благотворителни и социални инициативи.
Като мениджър на Арексим Инженеринг, аз гарантирам, че ще продължим да работим усилено за подобряване на нашата корпоративна устойчивост и да бъдем отговорни и успешни в нашите дейности.
Кои от Целите за устойчиво развитие припознавате като приоритетни? Какви конкретни дейности имате по тях?
В Арексим Инженеринг признаваме значимостта на Целите за устойчиво развитие на ООН и считаме, че е наша отговорност да работим в подкрепа на тези цели. Като производствена компания, ние се фокусираме върху някои от следните приоритетни цели:
Ние сме поели ангажимент да работим в съответствие с принципите на устойчиво развитие и да продължим да подобряваме практиките си, за да можем да постигнем по-добри резултати в тази област.
Кои са най-значимите инициативи и дейности за устойчивост?
Някои от най-значимите инициативи и дейности за устойчивост включват:
Тези и други подобни инициативи могат да помогнат на компанията да устойчиво се развива, като едновременно допринася за опазване на околната среда и за подобряване на социалното благосъстояние.
Представете вашия екип по устойчивост.
В компанията няма специален екип, който работи само върху устойчивост, а всички служители са информирани и ангажирани с постигането на целите за устойчиво развитие. Камен Димитров, който е финансов мениджър, работи в тясно сътрудничество с ръководството на компанията, за да се гарантира, че са налице необходимите финансови ресурси за постигане на целите за устойчиво развитие. Тодор Главинков, мениджър на FESSH, е отговорен за изпълнението на проекти, свързани с опазване на околната среда и устойчивото използване на енергията в производствения процес. Даниела Пазвантова, която работи като мениджър Продължаващо Подобрение, е насърчавала устойчивите практики и процеси в цялата организация, като въвежда иновативни методи за намаляване на отпадъците и оптимизиране на производствения процес. Тези служители и техните колеги са постоянно ангажирани с постигането на целите за устойчиво развитие и работят в тясно сътрудничество с партньорите и заинтересованите страни, за да гарантират успешно прилагане на устойчиви практики в дейността на компанията.
Ние в Арексим Инженеринг сме горди с нашия екип по устойчивост. Той се състои от ентусиазирани и ангажирани професионалисти, които работят заедно, за да постигнат нашите цели за устойчиво развитие. Нашите специалисти се фокусират върху изграждането на стратегии, изследвания и проекти, които подобряват нашата корпоративна устойчивост, намаляват нашия отпечатък върху околната среда и насърчават социална отговорност.
Екипът ни също така работи за постигане на целите за устойчиво развитие на ООН, като подпомага внедряването на политики и практики за постигане на тези цели в нашата организация. Водени от нашия ангажимент за устойчивост, ние продължаваме да работим усърдно за намаляване на нашия отпечатък върху околната среда и увеличаване на социалната отговорност в нашите общности.
Друго, което искате да споделите.
Можем да споделим, че Арексим Инженеринг е сертифицирана по ISO 9001, ISO 14001 и IATF 16949. Тези сертификати показват ангажимента на компанията към качеството на продукцията, защитата на околната среда и здравето и безопасността на работещите. Компанията изгражда процедури за отчитане и намаляване на въглеродния отпечатък, като също така работи по постигане на нулева аварийност и заболяваемост на своите служители. Всички тези усилия допринасят за устойчивото развитие на компанията и на обществото като цяло.
Details
На отчетно-изборното събрание на Българската мрежа, което се проведе на 21 февруари 2023 г. в СофияТех Парк, гр. София, бяха избрани членове на Националния и Контролния съвет, както и председател на сдружението за мандат 2023 г. – 2027 г. Членството в Българската мрежа не е персонално, а на компании и организации, и присъединяването към нея, както и към управителните органи преминава през верификация от Централата на Глобалния договор на ООН.
За членове на НС бяха преизбрани Асарел–Медет, Овергаз, Софарма и фондация BCause, а Аурубис, Солвей Соди и Лидл България са новите попълнения на ръководния орган. Членовете на Националния съвет имат ръководни, представителни и лидерски функции, а ангажиментите им са свързани не само с дейността на Мрежата с с Глобалния договор в Ню Йорк и CSR Europe, но и с утвърждаване на устойчивостта като единствения път на развитие и просперитет на бизнеса и обществото.
Членове на Контролния съвет за новия мандат са Инвестор медия груп, СУ „Св. Климент Охридски“ и Кауфланд България. Участието в двата съвета на организацията е въпрос на доверие, чест и престиж.
За председател на Българската мрежа единодушно беше избран Димитър Цоцорков, Председател на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“, който е първия SDG пионер за България и е сред 10те SDG Пионери в глобален мащаб.
Details
Събитията за младежко кариерно ориентиране на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН – „Гордея с труда на моите родители“ и „Базар на професиите“, ще се проведат отново през ноември. „Гордея се с труда на моите родители” традиционно е планирано за 1 ноември, Деня на народните будители. В края на месеца, на 24 и 25 ноември, “Базар на професиите” за девети път ще затвърди позицията си на най-голямото публично изложение за представяне пред ученици на професии от компании и професионалисти.
Хибридният формат на събитията, с възможности за виртуални разходки, стрийминг и присъствие на живо, ще бъде запазен, за да се даде възможност на повече деца и младежи да се запознаят с широка палитра от професии и перспективи за реализация. Присъствената програма ще бъде обновена с още възможности за интеракция, за запомнящ се досег с професиите и компаниите.
“Събитията ни за младежко професионално ориентиране вече се утвърдиха като работещата платформа, която не само представя многообразието от професии и дълбочината на всяка една от тях, но и превръща срещите между доказаните специалисти и младежите в в увлекателна интеракция между бъдещи колеги. “Гордея се с труда на моите родители” и “Базар на професиите” създават мост между образованието и бизнеса, между настоящето и бъдещето на професиите и компаниите, и показват, че откритото професионално призвание носи и лично удовлетворение”, сподели Дарина Георгиева, изпълнителен директор на Българската мрежа.
Компаниите ще могат да разчитат на съдействие от Българската мрежа по подготовката за представяне на професиите и на практически съвети от наръчниците за провеждане на „Гордея се с труда на моите родители“ и „Базар на професиите”.
Компаниите могат да заявят своето участие на secretariat@unglobalcompact.bg:
Прочетете повече за актуалните срокове и условия за участие.
Details
Уважаеми колеги,
Националният съвет на Сдружение „Българска мрежа на Глобалния договор на ООН”, с ЕИК 176005798 има удоволствието да ви покани на редовното годишно Общо събрание на Сдружение „Българска мрежа на Глобалния договор на ООН”, което ще се проведе на 21 февруари 2023 г. от 14:00 часа, в СофияТехПарк, зала The Venue, при следния дневен ред:
Общото събрание е редовно, ако присъстват повече от половината от всички пълноправни членове. При липса на кворум, на основание чл. 27 ЗЮЛНЦ и чл. 31, ал. 2 от Устава на Сдружението, събранието щe се проведе в същия ден от 15:00 ч, при същия дневен ред.
Писмените материали, свързани с дневния ред на заседанието на Общото събрание са на разположение електронно и на следния адрес: гр. София, ул. „Филип Кутев“ 1.
Предложения за изменения и допълнения в дневния ред могат да бъдат изпращани в секретариата на БМГД на ООН, в писмен вид и подкрепени с мотиви, най-късно 14 (четиринадесет) дни преди обявената дата за провеждане на Общото събрание.
Каним ви да присъствате лично или чрез упълномощен представител. Моля, тези от вас, които няма да имат възможност да присъстват на събранието или да изпратят упълномощен представител, да ни уведомят предварително на e-mail: secretariat@unglobalcompact.bg.
С уважение,
Огнян Траянов
Председател
Сдружение БМГД на ООН
Details
Българската мрежа на Глобалния договор на ООН обявява конкурс за вакантна позиция „SDGs PROGRAMME MANAGER“
За да отговорим на разрастването на Българската мрежа и за осъществяване на амбициозната ни програма, увеличаваме екипа си. Търсим специалист по управление на проекти, който да се присъедини към екипа на Мрежата.
Отговорности
Нашето предложение:
Разбира се, по задачите ще работим активно заедно, като екип.
Вижте цялата информация за позицията
Моля, изпращайте своите автобиографии и мотивационнo писмo на e-mail: secretariat@unglobalcompact.bg в срок до 10.02.2023 г. (включително).
Details
Глобалният договор на ООН публикува нови насоки за бизнеса относно начините, по които може да се адаптира, за да сведе до минимум рисковете, свързани с климатичните промени и негативните въздействия по отношение на неговата дейност и веригите за доставки по справедлив и равноправен начин.
Според Международната организация на труда справедлив преход означава икономиката да стане по-екологична по начин, който е възможно най-справедлив и приобщаващ за всички заинтересовани страни, създавайки възможности за достоен труд и не допускайки никой да бъде оставен на заден план. В краткото изложение са посочени седем препоръки към бизнеса за постигане на справедлив преход:
Санда Оджиамбо, помощник-генерален секретар и главен изпълнителен директор на Глобалния договор на ООН, коментира публикуването на насоките: „Бизнесът по целия свят вече изпитва въздействието на климатичните промени – от прекъсване на производството, нарушаване на веригите за доставки до увеличаване на разходите. Прилагането на стратегии за адаптиране към климатичните промени може да създаде нови работни места, иновации и нови възможности за бизнеса, но само ако се извършва по начин, който е приобщаващ и дава възможност на всички да се развиват.“
DetailsОсмото издание на най-голямото публично изложение за представяне пред ученици на професии от компании и професионалисти зарадва гостите си с интерактивни лекции и дискусии, работилници и атрактивни щандове на 25 и 26 ноември в София Тех Парк. В рамките на два дни Базар на професиите 2022 разкри десетки възможности за професионален път пред повече от 2500 деца и младежи на възраст между 10 и 23 години.
И през двата дни на Базара имаше зададени много въпроси от децата и младежите за възможности за стаж, които предлагат компаниите, за да се докоснат те до онези професии, които са видели и провокирали интереса им.
Повече от 20 водещи компании участваха със свои щандове, лектори или работилници на Базар на професиите 2022. Сред тях са Асарел Медет, Байер България, ДМ България, Enery Bulgaria, Карго партнерс, Кауфланд България, Кока-кола ХБК, Лидл България, Овергаз, ТехноЛогика, Солвей Соди, СОФ Кънект, ТЕЦ КонтурГлобал Марица Изток 3, Фесто Производство, VMWare, Schneider Electric България и Българско школо, Център за подкрепа за личностно развитие, Кариерно консултиране и консултиране – София.
Details
Осмото издание на най-голямото публично изложение за представяне пред ученици на професии от компании и професионалисти ще зарадва гостите си с работилници и интерактивни лекции. Базар на професиите 2022 ще срещне стотици деца и младежи на възраст между 10 и 23 години с мечтаната кариера на 25 и 26 ноември в София Тех Парк.
Традиционно в петъчния ден, класни ръководители ще посетят Базар на професиите заедно със своите ученици, за да проведат открит урок по кариерно ориентиране. Събтоният ден е предвиден за индивидуални посещения на деца, младежи и техните родители. Освен да разгледат базарните щандове, посетителите ще могат да участват в работилници и да чуят представяния на различни професии.
Повече от 20 водещи компании ще участват със свои щандове, лектори или работилни на Базар на професиите 2022. Сред тях са Асарел Медет, ДМ България, Enery Bulgaria, Кауфланд България, Лидл България, Овергаз, ТехноЛогика, СОФ Кънект, Фесто Производство, Кока-кола ХБК, ТЕЦ КонтурГлобал Марица Изток 3, VMWare, Schneider Electric България,Солвей Соди, Байер България, Българско школо, Център за подкрепа за личностно развитие, Кариерно консултиране и консултиране – София.
Записването на компании за участие все още е възможно. Компаниите, които желаят да се включат в събитието, ще могат да заявят своето участие до 20 ноември 2022 г. Те ще могат да разчитат на съдействие от Българската мрежа по подготовката за представяне на професиите и на практически съвети от наръчниците за провеждане на „Базар на професиите”. За да изявят своето желание, компаниите трябва да свалят и попълнят следната Заявка и я изпратят на secretariat@unglobalcompact.bg.
DetailsБазар на професиите е най-голямото публично изложение за представяне пред деца и младежи на професии от компании и професионалисти. В рамките на два дни изложението Базар на професиите разкрива десетки възможности за професионален път пред ученици и младежи на възраст между 10 и 23 години.
Тази година Базарът зарадва гостите си с интерактивни лекции и дискусии, работилници и атрактивни щандове на 25 и 26 ноември в София Тех Парк.
Компании-лидери представиха ключови за тях професии чрез лекции, интерактивни щандове и работилници.
Програма
25 ноември 2022, петък, зала Вдъхновение
12:00 – 12:10 Откриване 12.30 – 13.00 Професия журналист, Мария Константинова и Виктор Дремсизов, Bulgaria on air, разговор с водещ АлмаМатер ТВ 13:00-13:30 Подкастър, Георги Ненов,“Свърхчовекът“ 13.30 – 14:00 Специалист енергийна ефективност, Невзат Юмеров, Фесто производство 14:00 – 14:30 Data scientist, Таня Стоянова, ТехноЛогика 14:30 – 15:00 Геолог, Десислав Иванов, Асарел-Медет 15:00 – 15.30 Директор Софтуерно Инженерство и ролите в ИТ сектора, Румяна Митрева, VMware Bulgaria 15:30 – 16:00 Иновации, Елена Златева, старши анализатор „Дигитална трансформация“, KBC Банк 16:00 – 16:30 Емил Колев, Ръководител на производствения център Банкя, Кока-Кола 16:30 – 16:00 Ролята на обществената медия: Милен Митев, генерален директор на БНР в разговор на Катя Василева, радиоводещ БНР София 17:00 – 17:30 В света на дигиталния маркетинг с Теди Рафаилова и Яна Митева, BookMark |
25 ноември 2022, петък, зала Мечта
12:10 – 13:00 Химик със Солвей Соди и Щура лаборатория 13:00 – 13:30 Професиите на Летище София, Соф кънект 13.30 – 14:00 Безопасен интернет и специалист „Информационна сигурност“, Павел Георгиев, KBC 14:00 – 14:30 Агроном, Байер България, Радко Христов – видео 14.30 – 15:00 Какво е да работиш в банка?, Ирина Заркова,KBC банк 15:00 – 15:30 Енергетик, Петър Ковачев, КонтурГлобалМарица Изток 3 15.30 – 16:00 Сценарист и редактор списание Космос, Слави Ангелов 16:00 – 16.30 Професиите на летище София, Соф кънект 16.30 – 17:00 Машинно инженерство – професия на бъдещето, проф. Георги Тодоров от Лабораторията по „3D креативност и бързо прототипиране“ на София Тех Парк 17:00 – 17:30 Газов инженер, Мартин Бояджиев, Овергаз 15:00 – 16:00 „Билковата работилничка на dm“ – фоайе
|
26 ноември 2022, събота
26 ноември 2022, събота, зала Вдъхновение
10:00 – 11:00 Професиите в гейминг сектора: разговор с водещ Мартин Кадинов 11:30 – 12:30 Професия инфлуенсър, разговор с водещ Радостина Христова и участието на Мартина Върбанова, Рада Бонева и Elizabeth Fame 12.30 – 13:00 Енергиен инженер, Христо Панталеев, Овергаз 13:00 – 13:30 Спедитор, Ралица Вачкова и Георги Трендафилов, Cargo Partners 13.30 – 14:00 Агроном, Байер България, Радко Христов 14:00 – 14:30 Експерт „Дистанционни изследвания“, Васил Василев, ТехноЛогика 15:00 – 15.30 Професия писател, Емил Минчев в разговор с Теди Рафаилова – книжен блогър 16:00 – 17:00 Професиите, без които не можем – лекар, журналист, добротворец. Разговор с д-р Елена Стефанова, Надя Обретенова, Веси Деянова с водещ Полина Петкова, TeenStation 14:00 – 15:00 Да транспортираме света, работилница на Cargo Partners
|
26 ноември 2022, събота, зала Мечта
11:00 – 11:30 „Кандидатстване след 7 клас – защо, какво, къде, как, кога?“, Красимира Комнева – кариерен консултант, Център за подкрепа за личностно развитие, Кариерно консултиране – София 12:00 – 12:30 Учител, Ралица Петкова, учител по история и Калоян Йотов, учител по английски език в ЧСУ „Българско школо“ 13:00 – 13:30 Спасител на храна, Foodobox, Михаела Кафеджийска 14:00 – 14:30 Биолог, Камелия Митева 14.30 – 15:00 Data scientist, Таня Стоянова, ТехноЛогика 15:00 – 16:00 7 клас: А сега накъде? – кариерно ориентиране за ученици 5-7 клас с Гергана Раковска и Диана Андреева 15.30 – 16:00 Преподавтел на наука Sci-High 16:00 – 16:30 Рейтинговите системи на университетите – източник на полезна информация, Красимира Комнева – кариерен консултант, Център за подкрепа за личностно развитие, Кариерно консултиране София
|
Details