Това означава, че от предприятията скоро ще се изисква да публикуват подробна информация по въпросите на устойчивостта. Това ще засили отчетността на предприятията, ще предотврати различията в стандартите относно устойчивостта и ще улесни прехода към устойчива икономика.
„С новите правила повече предприятия ще се отчитат за въздействието си върху обществото и ще бъдат насочени към икономика, която е от полза за хората и за околната среда. Данните за екологичния и обществения отпечатък ще са публично достъпни за всеки, който се интересува от този въпрос. Същевременно новите разширени изисквания са съобразени с различните размери на предприятията и им предоставят достатъчен преходен период, за да се подготвят за новите изисквания.“. според Йозеф Сикела, министър на промишлеността и търговията
По-конкретно предприятията ще докладват как техният бизнес модел се отразява върху тяхната устойчивост и как външните фактори за устойчивост (като изменението на климата или въпросите, свързани с правата на човека) оказват влияние върху дейностите им. По този начин инвеститорите и другите заинтересовани страни ще могат да вземат по-добре информирани решения по въпросите на устойчивостта.
Details
Глобалният договор на ООН публикува нови насоки за бизнеса относно начините, по които може да се адаптира, за да сведе до минимум рисковете, свързани с климатичните промени и негативните въздействия по отношение на неговата дейност и веригите за доставки по справедлив и равноправен начин.
Според Международната организация на труда справедлив преход означава икономиката да стане по-екологична по начин, който е възможно най-справедлив и приобщаващ за всички заинтересовани страни, създавайки възможности за достоен труд и не допускайки никой да бъде оставен на заден план. В краткото изложение са посочени седем препоръки към бизнеса за постигане на справедлив преход:
Санда Оджиамбо, помощник-генерален секретар и главен изпълнителен директор на Глобалния договор на ООН, коментира публикуването на насоките: „Бизнесът по целия свят вече изпитва въздействието на климатичните промени – от прекъсване на производството, нарушаване на веригите за доставки до увеличаване на разходите. Прилагането на стратегии за адаптиране към климатичните промени може да създаде нови работни места, иновации и нови възможности за бизнеса, но само ако се извършва по начин, който е приобщаващ и дава възможност на всички да се развиват.“
Details