Българин е сред 10те пионери на Целите на ООН за устойчиво развитие
Димитър Цоцорков, председател на надзорния съвет на „Асарел-Медет“, бе отличен в Ню Йорк, за приноса чрез иновации за намаляване на екологичния и въглеродния отпечатък, и задаване нови стандарти на работа в минния сектор
За първи път българин се нарежда сред десетте бизнес лидери, които бяха отличени като пионери на Целите за устойчиво развитие на Организацията на Обединените нации (ООН) – организация, обединяваща 193 държави-членки.
Димитър Цоцорков, председател на надзорния съвет на „Асарел-Медет“, достигна до финалния кръг на конкурса след като беше отличен за Пионер на SDG (sustainable development goals – цели за устойчиво развитие) на България в националния конкурс, проведен от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН.
Негови подгласници бяха Гергана Манолова от „Уникредит Булбанк“, Катерина Кирова от „Загорка“ и Невена Димитрова от „Контур Глобал Марица Изток 3″.
Десетте световни бизнес лидери за 2022 г. бяха обявени по време на Срещата на върха на Глобалния договор на ООН на 2 юни. Те бяха излъчени от жури от представители на гражданското общество, академичните среди, на Глобалния договор на ООН, на администрацията на ООН и предишните носители на приза SDG Pioneers. Тази година в конкурса “SDG Пионери” участват бизнес лидери от Италия, САЩ, Канада, Нидерландия и др.
“Днес, когато ни застъпват криза след криза, ясно се вижда, че бизнесът продължава да бъде адаптивен и гъвкав, да създава блага, да компенсира дефицити.”, каза Огнян Траянов, председател на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН. “Бизнесът днес е стълб, пилон на нормалността и гаранция, че ще бъдат положени всички усилия, за да има развитие и устойчивост”, убеден е той.
„Съвременните дигитални технологии позволяват на бизнеса да управлява по-добре всички свои процеси, да намалява въглеродния отпечатък, да се грижи по-добре за околната среда. Внедряваме най-новите интегрирани решения, инвестираме в иновации и ползваме най-доброто от напредъка на технологиите, но най-важни остават хората, защото те носят заряда за промяна и развитие“, каза Д. Цоцорков.
Конкурсът SDG Пионери се фокусира в търсене на професионалисти, работещи на всяко ниво в компания-член на Глобалния договор на ООН, които спазват 10-те принципа на ООН за правата на човека, трудови норми, околна среда и антикорупция, и следват 17-те цели за устойчиво развитие, приети от всички 193 държави в ООН през 2015 г.
Изборът на представител на България показва оценката за бизнеса в страната ни като важен фактор за постигането на целите за устойчиво развитие. Това е особено валидно във времена на глобални кризи, в които бизнесът не абдикира, а доказва с действията си какво може да се направи, за да се постигне промяна, която да служи не само на акционерите, но и на обществото като цяло.