Държавни глави, CEO и световни лидери се ангажираха да ускорят глобалното и колективно въздействие на бизнеса за постигане на Целите за устойчиво развитие
Повече от 12 000 лидери от бизнеса, правителството, ООН и гражданското общество заявиха намерението си да работят заедно за справедлив, справедлив и устойчив свят, по време на срещата на върха на лидерите на Глобалния договор на ООН
ОБЕДИНЕНИ НАЦИИ, Ню Йорк, 2 юни 2022 г. — Министър-председателят на Испания Педро Санчес Перес-Кастехон и президентът на Източен Тимор Хосе Рамос-Орте се присъединиха към главните изпълнителни директори на големи и малки компании на срещата на върха на лидерите на Глобалния договор на ООН, за да заявят амбицията си заедно да постигнат справедлив, справедлив и устойчив свят.
Водената от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш и от Санда Оджиамбо, помощник-генерален секретар и главен изпълнителен директор на Глобалния договор на ООН, 24-часовата среща на върха на лидерите привлече повече от 12 000 участници и лидери от ООН, правителства, гражданското общество и Локални мрежи на Глобалния договор на ООН от всяка часова зона.
Виртуалното събитие включваше лични срещи в Банкок, Тайланд, както и откриването на конференцията на ООН Стокхолм +50 за отбелязване на Световния ден на околната среда.
По време на 24 часовите пленарни и панелни дискусии, бизнес лидерите се ангажираха да ускорят и увеличат мащаба на глобалното колективно въздействие на бизнеса за постигане на Целите за устойчиво развитие чрез отговорни компании и екосистеми, които позволяват промяна, при спазване на Десетте принципа на ООН.
„Какъвто и да е размерът на вашия бизнес, в каквато и индустрия да се намирате, сега е моментът за смели действия. Днес сте тук заради ангажиментите, които сте поели. Ангажименти за нетни нулеви емисии и устойчивост, към десетте принципа на Глобалния договор, от подкрепа на човешките права и трудовите норми до околната среда и борбата срещу корупцията, ангажимент за равенство между половете, до преодоляване на разликата в заплащането на половете и изплащане на издръжка. Ангажименти, които трябва да отговарят на целта, за да помогнат за преодоляването на предизвикателствата, пред които са изправени развиващите се страни. Взети заедно, тези ангажименти осигуряват най-добрия начин за правене на бизнес, който е успешен, приобщаващ, конструктивен, зелен, устойчив и дългосрочно печеливш“, каза генералният секретар на ООН Антониу Гутериш в своето встъпително слово.
Санда Оджиамбо, помощник-генерален секретар и главен изпълнителен директор на Глобалния договор на ООН, говори за предизвикателствата, пред които е изправен светът днес: „Днес светът все още се бори да излезе от пандемията на коронавируса – битка, която ще бъде спечелена само когато ваксините достигнат до всички – и да коригира смущенията, които тя предизвика в световната икономика. По-рано тази година IPCC публикува най-мрачния си доклад досега, предупреждавайки, че времето вече не е на наша страна да предотвратим катастрофата с изменението на климата. И освен тези бедствия, войната в Украйна представлява пряка системна и постоянна заплаха за глобалната сигурност на три фронта: хранителен, енергиен и човешки. Във времена като тези бизнесът е призован да действа. Причина за оптимизъм е, че виждаме как бизнесът предприема действия; предоставя решения; формира коалиции на желаещите.“
Министър-председателят на Испания Педро Санчес Перес-Кастехон отбеляза в откриващата сесия как частният сектор може да работи с публичния, за да бъде мощна сила за промяна: „Успехи като разработването за рекордно време на безопасни и ефективни ваксините срещу Covid-19 са възможни само благодарение на способността ни да установяваме публично-частни партньорства. Ето защо трябва да продължим да обединяваме усилията си и да търсим смели и креативни решения за създаване на по-добър, по-устойчив, по-приобщаващ и по-справедлив свят.”
Президентът на Източен Тимор Хосе Рамос-Орте призова бизнес общността да сложи край на бедността, като същевременно защитава и насърчава човешките и трудовите права: „Как можем частният сектор и правителството да работим заедно, за да мобилизираме ресурсите, за да можем да спасим децата от детски труд, детско робство и нашите събратя, стотици милиони от тях, от крайна бедност? Това е моето послание и призив към всички вас.”
Глобалният договор на ООН обяви нова стратегия за ангажиране на Малкия и среден бизнес , за работа по SDG, по-специално устойчив растеж и заетост (Цел 8) и устойчива индустриализация и иновации (Цел 9).
Нова китайска стратегия за ускоряване и увеличаване на въздействието на участниците от частния сектор в Китай, за да се стимулира напредъкът към принципен бизнес и SDG, също беше обявена по време на пленарната сесия на Китай в присъствието на постоянния представител на Китай в ООН Джун Джанг; членът на борда и заместник-председател на Комисията за надзор и администрация на държавни активи към Държавния съвет на Китай (SASAC) Хонгбин Рен и президентът на Новата банка за развитие Маркос Прадо Тройо.
Тазгодишната среща на върха на лидерите на Глобалния договор на ООН отбеляза и 10-ата годишнина на правата на детето и принципите на бизнеса. Катрин Ръсел, изпълнителен директор на УНИЦЕФ, отбеляза критичната роля на бизнеса за насърчаване на правата на децата: „Системната работа за справяне с неблагоприятните въздействия на бизнес поведението върху децата и за предотвратяване на поведението, което създава лоши резултати в началото, от своя страна ще помогне за изграждането на по-силна работна сила, по-стабилни работни среди и по-човешки свят за всички.”
В заключителната сесия бяха обявени 10 нови пионери на Глобалния договор на ООН по SDG – бизнес лидери от цял свят, които вършат изключителна работа за напредъка на Целите за устойчиво развитие чрез прилагането на десетте принципа на Глобалния договор на ООН относно правата на човека, околната среда, труда и борбата с корупцията.
Всички сесии от срещата на върха на лидерите на Глобалния договор на ООН 2022 можете да видите на нашия канал в YouTube .