В началото на новата година Глобалният договор на ООН (ГД на ООН) изнесе данни за своя комуникационен напредък през 2020 г.. в доклада UN Global Compact Communications Impact Report. В обзора ще разгледаме кои са ключовите аспекти и постижения – успехът в числа. Но искаме да стигнем и по-далеч, затова се запитахме какво стои зад него. Каква е причината за скокa в отразяването и печеленето на последователи – можем ли да си го обясним с дигиталната трансформация в следствие от пандемията, или разковничето е под повърхността? Популярна е фразата “късметът идва при подготвените”. Била ли е подготвена за това разтърсване – дори и една световна инициатива като Глобалния договор – по думите на директора на комуникационния департамент Дан Томас – “по време на Световния икономически форум в Давос, в къта за медиите, разговаряхме и дишахме рециклиран въздух без да подозираме какво се задава”. Все пак не е изненада, че дългогодишния устрем към лидерство и действия, които “следват слънцето”, не само превеждат инициативата през трудните времена, но и водят до високи резултати, представителни в световен мащаб.
“Локалните мрежи на Глобалния договор на ООН са движещата сила на инициативата, 10-те принципа и Целите за устойчиво развитие на национално и регионално ниво.”, заяви Оле Лунд Хансен, директор глобални операции на Глобалния договор на ООН.
Споразумението е потвърждение, че Българската мрежа отговаря на най-високите стандарти за качество на Глобалния Договор на ООН. Споразумението се подновява всяка година след представяне на годишния отчет на локалните мрежи.
DetailsЖивеем във времето след утрешния ден, когато немислимите постапокалиптични сценарии, свръзани с глобална пандемия, са реалност. Действителността се пренаписва и ние сме свидетели и участници в това. Социалните системи, които изграждат опорната мрежа на обществата са в процес на деконструкция, а познатият ни икономически ландшафт се преоформя под натиска на държавите, визионерството (или липсата на такова) на бизнес лидерите и нарастващите очаквания и изисквания на хората.
Инициативата „С предпазен колан на задната седалка“ е изцяло по идея на българските служители на Солвей. Тя започва през 2015. През 2016 Солвей България в мащабна кампания с повече от 200 доброволци са обучени 15 000 деца. Целта на инициативата е да се обучат децата от 1-ви до 4-ти клас на правилата за безопасност в автомобила и основните: 1. Винаги да сядат на задната седалка в автомобила! 2. Да бъдат на специалната повдигаща седалка! 3. Да бъдат с правилно поставен колан!
Details
АЕЦ „Козлодуй” поздрави в края на 2020 г. организациите, с които поддържа партньорски взаимоотношения със символичен жест, показващ ангажираността на Дружеството с темата за екологията. Представители на държавни институции и бизнеса получиха от атомната централа над 300 дръвчета. Малките бели смърчове бяха придружени от посланието на АЕЦ към новите им собственици да запазят жив коледния дух и да ги засадят след празниците. Вечнозелените растения са от лесно адаптивен вид и ще виреят успешно както в саксия, така и навън.
Живи дървета допълниха и коледната украса в атомната централа. По-късно сребристите смърчове ще бъдат засадени на подходящо място и така ще станат част от зелената система в района на АЕЦ.
Със своите вечнозелени листа иглолистните дървета напомнят за силата на възраждащата се природа и са се превърнали в обичан символ на един от най-големите християнски празници – Рождество Христово. С инициативата, предлагаща един по-екологичен вариант за създаване на коледно настроение сред персонала и партньорите си, АЕЦ „Козлодуй” за пореден път показва отговорното си отношение към околната среда и към съхраняването на природните ресурси – един от водещите приоритети в дейността на Дружеството.
DetailsГодината беше предизвикателство за всички, но ние разбрахме, че общността на Глобалния договор на ООН в България е силна, защото е обединена от споделени ценности и готова за смели действия. Компаниите-членове доказаха, че във времена на криза политиките в четирите направления: човешки права, трудови норми, околна среда и антикорупция – устояха заради непреходната си стойност. Доказаха, че успешните бизнес решения следват от грижата за хората и природата. Доказаха, че ценят взаимодействието със своите общности, но и не остават равнодушни към призивите на по-далечните. Доказаха, че бизнесът и гражданските организации се допълват в своите действия и че тяхната синергия променя съзидателно обществото.
През 2020 г. дадохме и научихме много. Ние от Мрежата на отговорните компании искаме да благодарим на всички компании и личности – за усилията и разбирането, които вложиха в съвместната работа по нашите колективни проекти. Заедно успяхме да привлечем нови симпатизанти на ценностите и идеите на Глобалния договор и вярваме, че занапред те ще бъдат все по-припознавани в България. Стремим се да утъпкваме пътеките за българските компании, водени от желанието, знанието и опита на най-добрите у нас и по света.
През 2020 г. се навършиха 20 години от основаването на Глобалния договор на ООН – годишнина, която бе белязана от безпрецедентната COVID-19 криза, но и година, в която брандът “Глобален договор” се наложи като еталон на световната сцена за обединение на отговорния бизнес. Силата на организацията ни нарасна с успешната дигитална трансформация, която отвори виртуалния достъп на медиите и на хората по света до лидерите на промяната.
Трансформациите станаха присъщи и за Българската мрежа: заедно с компаниите-членове успяхме да се адаптираме и да реализираме на национално равнище редица дългогодишни, а и нови проекти – Световен ден на околната среда, “Гордея се с труда на моите родители”, “Базар на професиите”, “Отговорният избор” – всички, свързани с Целите за устойчиво развитие, които следваме неизменно.
Сред събитията, които ще запомним с голяма посещаемост и публичен интерес, са виртуалните срещи по повод 20-годишнината с представители на отговорния бизнес (линк). В разгара на първия локдаун членовете на Мрежата – бизнес и неправителствени организации, чрез своите лидери, отправиха важни послания за обединение, солидарност и стабилност, които вдъхнаха смелост в подходите за справяне с кризата. Тя не е зад гърба ни, предстоят ни още предизвикателства, някои и непрогнозируеми, пред които светът и страната ни ще се изправят, но ние избираме да виждаме чашата наполовина пълна. Защото оптимизмът ни не е напразен – дължи се на опита, който натрупахме заедно, и на вярата, която носим, че споделените усилия днес за устойчивост и по-добро бъдеще ще ни отведат в един по-балансиран, равноправен, чист и здрав свят утре.
Благодарим на своите членове и на всички заинтересовани страни за това, че избраха Българската мрежа и показаха принадлежността си към глобалното семейство на отговорните компании.
Надяваме се и през 2021 г. да осветяваме пътя пред отговорния бизнес с вашата ценна енергия. Пожелаваме си да не се отказваме, а да продължим да създаваме и съзидаваме, водени от човечността и отговорността пред бъдещето!
Екипът на Българската мрежа на ГД на ООН
Details
За първи път тази година в Индекса на човешкото развитие (ИЧР), изготвян от Програмата на ООН за развитие (ПРООН), се взима предвид свързаността ни с околната среда и въздействието, което оказваме върху планетата, заедно с утвърдените показатели като продължителност на живота, степен на образование и доходи. България заема 56-то място от общо 189 държави.
Между 15 септември и 15 октомври 2020 г. Българската мрежа проведе своята първа мащабна акция за правилно рециклиране на електронни отпадъци #beatEwaste по проекта “Отговорният избор”. В рамките на един месец служителите на десет компании предадоха в своите офиси е-отпадък – електрически уреди и електронни устройства с общо тегло над 1740 кг. Със съдействието на водещата фирма в областта на рециклирането на оборудване “Екологика България” отпадъкът бе извозен и предстои да бъде рециклиран или въведен отново в експлоатация.
ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ дари хранителни продукти и предпазни средства срещу COVID-19 на Дома за пълнолетни хора с физически увреждания в град Стара Загора. Безвъзмездната помощ ще повиши безопасността на пребиваващите в институцията в сложната епидемична обстановка.